Witamy na Opieprzu!

Ogłoszenia z dnia 29.04.2016

Do zakładki "kolejka" oraz "regulamin dla zgłaszających się" został dodany nowy punkt. Prosimy się z nim zapoznać.

Zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji!


środa, 15 lipca 2009

(203) poem

poem.blog.onet.pl

Ocenia : Queen Julie

Jestem po obozie. Zabieram się do oceniania, ale nie oczekujcie cudów - swojego prywatnego bloga zwiesiłam i nie wiem czy tu uda mi się napisać coś ciekawego. W każdym razie postaram się trochę nadrobić, jako, że teraz mamy ponad 200 ocen a ja ostatnio napisałam 164.

Pierwsze wrażenie : 7 / 10
Wciąż nie mogę uwierzyć, że oceniam coś co kocham a o co będę musiała rywalizować z nowo przyjętą oceniającą, która także interesuje się poezją. W każdym razie - cieszę się, naprawdę się cieszę!
Adres adekwatny do tematu. Od razu wiadomo, że jesteśmy na blogu z poezją, tylko i wyłącznie z poezją ( to znaczy niekoniecznie tylko, ale tak przynajmniej wnioskuję z tematu, adresu, tytułu ( a tak w ogóle to tytuł bym zmieniła, na na przykład cytat z któregoś twojego wiersza, żeby był to już swego rodzaju oryginalny prolog, takie pokazanie już na początku co umiesz, co pisać potrafisz. Wybierz dobrze! ) i twoją twórczością.
Wygląd nie zachwyca. Mogłaś znaleźć ciekawszy szablon, coś co byłoby okładką, czymś oryginalnym, niebanalnym jak np. zachód słońca, a czymś ciekawym. Mdły kolor jakoś nie wpływa dobrze na moje wyobrażenie. Kolory - czyli jasne, w porządku, ale nie wygląda to za ciekawie... Popracuj nad szablonem, to przyciągnie spojrzenia, ludzie zerkną, przeczytają, może im się spodoba... Z drugiej strony wszystko wygląda na uporządkowane, nie ma chaosu. Na nagłówku chyba twój tata... ciekawe, ciekawe, czy to z powodu tego wiersza ostatniego, pisanego z okazji Dnia Ojca czy dlaczego? Blog sprawia wrażenie porządnego i prowadzonego na poważnie, co punktuje. Brakuje jeszcze tylko błysku. Kolorystyka nijaka, wiersze wszystkiego nie załatwią. A, no i nie podoba mi się to, że na głównej stronie jest aż tyle postów. Po co blog ma się tak ciągnąć skoro jest i szeroka lista, i archiwum?


Nagłówek : 4 / 5
Ładne zdjęcie, kolory, tylko szkoda, że nigdzie nie jest wyjaśnione dlaczego akurat takie. Nie znałam wcześniej tego bloga więc tym bardziej nie mam pojęcia. W gruncie rzeczy nie mam nic więcej do powiedzenia - toteż idę dalej. A, z czystej ciekawości, proszę o informacje skąd pomysł na taki nagłówek. Będę ucieszona.

Treść : 3 / 10
Przeczytałam sporo wierszy, ocenię wybrane przypadkowo, gdyż na więcej nie pozwala mi brak czasu. "Mała kobietka" - zabrzmiało ciekawie. Słodko tak jakoś i od razu nasunęła mi się piosenka Górniak " Jestem kobietą". Zdziwiła mnie długość. To są 4 wersy, bardzo mało. Byle rymy, parę zawodów. Sztuką jest rymowanie innych części mowy, a nie samych rzeczowników. Nazywajmy to wierszem, jeśli będzie dłuższe i z sensem czy puentą. To tak jakbym ja zaczęła pisać " Nie jestem pająkiem, jestem strąkiem" - ciekawe, prawda? Skoro już nazywamy to poezją i chcemy żeby ludzie to czytali, piszmy coś ciekawszego, z większym morałem ( którego tu właściwie nie ma, możemy ewentualnie sami go dodać, chociaż jaki morał dać do tego, że jestem małą kobietką? To znaczy nie ja...). Czytelnik, który jako jedyny napisał pod tym " czymś" komentarz słusznie poradził rozwinięcie. "Chemia" - mam nadzieję, że to będzie mniej dziecinne i nie będzie to już zabawa w poezję ( przypadkowe rymy, żeby tylko było). Na początku oczywiście dużymi literami ( i kolorem żeby niby nie było widać, choć w sumie się dzięki temu bardziej wyróżnia, na zasadzie kontrastu) wspominasz, że wiersz został bla bla. A kogo to obchodzi? Jeśli jest dobry, nikt nie zwróci uwagi, że był nagrodzony, a jedynie samemu doceni. Rymy znowu nudnawe, cały czas rzeczownik - rzeczownik, przymiotnik - przymiotnik, niby tak ma być, bo czegóż oczekiwać od czternastolatki, ale mimo wszystko... Pomysł na wiersz był, szkoda tylko, że jakoś mnie nie zaciekawił. "Szkoła" - czego mogę oczekiwać przy takim temacie...? Eh. Nic specjalnego. Poszukam czegoś z poważnym przesłaniem. Jak na wiersz dla rozrywki i śmiechu - dobry. Zabawne porównania, humor w porządku. Tak znowu źle to nie jest, tylko chciałabym czegoś poważniejszego, wyrafinowanego.
Widziałam parę poważnych wierszy, potem z zabawnym tematem, ale nic specjalnego, trochę dziecinne. Toteż waham się z oceną, ale daję tylko 3 punkty, bo ani mnie lektura nie pochłonęła, ani nic w ten deseń.

Ortografia i poprawność językowa : 6 / 10
Raz zamiast "toż" napisałaś " tuż". Nie pamiętam kiedy, ale wg kontekstu był to błąd.
Pojąc - pojąć,
Nie zauważyłam wielu radykalnych błędów. Piszesz w miarę poprawną polszczyzną, zwracasz uwagę na interpunkcję. Nie piszesz może wybitnie, ale z pewnością umiesz rozbawić czytelnika czy skłonić go do drobnej refleksji.

Układ : 2 / 5
Nie ma prawie niczego - archiwum i szeroka lista ( preferuję gdy pojawia się tylko jedno z dwóch) oraz ciągnące się posty. Skróciłam widoczne wiersze do 2 - 3. Dzięki temu zainteresowani pobieżnie przeczytają trochę, czytelnicy z prawdziwego zdarzenia znajdą sobie wiersze w archiwum czy szerokiej liście, a nie będzie natłoku wierszy i ścisku. Przydało by się też coś o tobie, jakieś linki!

Temat : 5 / 5
Wiersze. Wszędzie wiersze, nic się nie kłóci, nie ma chaosu- raz to raz tamto, czy ucieczki od tematu. To dobrze. Także kategoria bloga jest w porządku oraz podkategoria.

Czytelność, obrazki : 3 / 5
Czcionka jest wyrazista ( chociaż kolory - biel i czerń są nudne, o czym już wspominałam!), estetycznie to wszystko wygląda i nie kłóci się ze sobą. Tutaj dostaniesz prawie maksymalną ilość punktów, odejmuję tylko za te kolory, bo jakby nie było one też składają się na czytelność. Reszta w porządku, bez zanieczyszczeń.

2 dodatkowe punkty
za starania i wysiłek. Tak trzymaj, a nawet bardziej!

Podsumowanie :
32 / 60
i minus 5 punktów - brak linka,
27 / 60 punktów,
ocena dostateczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz